UA | ENG
Архітектори: Слава Балбек, Віталіна Гошовська, Анастасія Партикa, Алла Вітась-Захаржевська, Богодар Лисенко, Анна Маленко, Марія Козачук, Лєна Брянцева, Михайло Білоглазов, Владислав Губрій, Юрій Рябець, Іра Голубєва
Діджитал-архітектори: Слава Стьопул, Михайло Бровін
Артдиректорка: Олександра Завада
BIM-менеджер: Богдан Макаренко
Бюро з розробки Entire Framework: Юра Богданов, Станіслав Подоля, Вікторія Велес
Копірайтерка: Катерина Василевська
Проджект-менеджерки: Анна Вікторова, Софія Фединяк, Аріна Петренко, Тетяна Хук
Графічний дизайнер: Олексій Билим
Візуалізатори: Nik K, Валерій Стефанов
Фінансовий відділ: Юлія Колесникова, Марина Довгань
PR-менеджерки: Таїсія Куденко, Олеся Саченко
Фото і відео: Марʼян Береш, Родіон Мосєєнков
Моушн-дизайн: Юрій Хомовський
Ілюстратори: Graphoman, Наталія Шульга, Анна Гаврилюк
Рік: 2023
Локація: Україна
Від початку повномасштабного вторгнення Росії тисячі сільських будинків України були пошкоджені або повністю зруйновані. Одне із завдань RE:Ukraine Villages – зберегти сформований органічний образ українських сіл та не дати стерти його типовою забудовою.
Завдяки практикам digital-архітектури команда balbek bureau сформулювала дизайн-код деокупованих областей. Свої знахідки та спостереження ми зібрали в доступному онлайн-конструкторі.
Проєкт RE:Ukraine Villages розпочався з експедиції селами деокупованої Київщини – саме ця область стала першою в серії наших досліджень та основою для створення конструктора. Поступово ми почали додавати нові дані з різних регіонів України.
Ми прагнули показати багатогранність української сільської архітектури й виняткову органічність її розвитку.
Вигляд сучасного українського села був сформований тисячами рішень, особистих та колективних. За кожним декоративним елементом стоїть смак людини, яка будувала та планувала своє житло.
Наші зусилля не будуть марними, якщо волонтерський проєкт RE:Ukraine Villages надихне українців досліджувати багатогранність нашої архітектури і спростить процес відбудови хоч одного сільського будинку. Це буде наш внесок у збереження душі та самобутності сіл.
Перші думки про проєкт RE:Ukraine Villages з’явилися в нас в березні 2022 року, коли в Київській області ще тривали бої, а з різних джерел надходила інформація про руйнування сіл та містечок.
RE:Ukraine Villages прагне зробити відновлення сільського будинку з повагою до локального контексту привабливою альтернативою, яка не вимагає від власника додаткових досліджень. Для цього нам треба було дослідити особливості української сільської архітектури та напрацювати алгоритм для перетворення цієї інформації на онлайн-конструктор для майбутніх користувачів.
У червні 2022 команда вирушила в експедицію деокупованими селами Київщини. На допомогу нам прийшли друзі з проєкту Київ Волонтерський. Команда фонду організовувала гуманітарну допомогу в Київській області та підказала нам кілька локацій, з яких варто було почати. Частково постраждалі від окупації, вони потребували допомоги й водночас могли стати об'єктом нашого дослідження.
Після того, як ми визначили набір параметрів сільського будинку для фіксації, команда розділилася на невеликі групи, які їздили окремо і потім ділилися фото та знахідками. Ми фотографували та проводили відеозйомки за допомогою дрона – це допомагало досліджувати прибудинкові території, конфігурації та розміри будинків. Часом ми спілкувалися з мешканцями будинків та слухали їхні історії.
Зрештою під час подорожей команда RE:Ukraine Villages відвідала 17 сіл Київської області, після чого одразу розпочала дослідження Чернігівської та Харківської.
На початку проєкту ми зібрали невелику бібліотеку тематичної літератури, проте більшість книг була присвячена традиційній архітектурі, яка була характерною до кінця XIX – першої половини XX ст. У найбільшій пригоді нам стала «Народна архітектурна творчість України» В. П. Самойловича, яка описувала будинки, з якими ми мали працювати зараз.
Подорожуючи селами, ми одразу почали бачити закономірності; водночас, були вражені різноманітністю декору. Іноді різниця між селами, розташованими недалеко, була дуже яскравою. Ми виокремили позиції, які зустрічалися найчастіше – інакше кількість конфігурацій майбутнього онлайн-конструктора зростала б у геометричній прогресії. Графічна дизайнерка команди обмальовувала характерні елементи безпосередньо з фотографій експедиції.
Ми прагнули створити проєкт, актуальний для сучасних потреб, і зробити онлайн-конструктор максимально гнучким та адаптивним. Для цього було важливо принаймні інтуїтивно розрізнити, які будівельні рішення були продиктовані обмеженнями часу та епохи, а які є характерною рисою українського сільського будинку. Так, розробляючи дизайн і членування вікон для Київщини, ми трохи збільшили їх – це зберігає оригінальну пропорцію, проте є більш комфортним для сучасних мешканців.
Під час розробки варіантів планування для Київської області ми взяли за основу подовжньо-витягнуту форму, яка була характерною для українських сільських будинків. Зонування залишили умовним – простір розподілений за функціями без детальних перегородок і дозволяє власникам визначати внутрішнє планування кімнат на власний розсуд.
Окремий пункт онлайн-конструктора дає можливість додати до плану будинку засклену веранду, яка є вкрай характерною та функціональною частиною багатьох українських сільських будинків. Її також дещо осучаснили для конструктора, змінивши ухил покрівлі веранди – тепер вона пласка з внутрішнім ухилом.
Паралельно з завершенням роботи над елементами та їхніми кресленнями, тривала розробка онлайн-конструктора. Програмування його функціоналу було однією з найбільш технологічних задач в історії balbek bureau. Загальний час роботи над стартовою версією онлайн-конструктора склав понад пів року.
Діджитал-архітектор проєкту Слава Стьопул створював тривимірні варіації будинків та їхніх компонентів за допомогою візуальної мови програмування Grasshopper у середовищі Rhinoceros. Цей підхід дозволяє на будь-якому етапі проєктування змінити бажаний параметр (наприклад, ширину будинку), унаслідок чого решта елементів підлаштовуються, генеруючи новий варіант моделі. Так ми могли створювати величезну кількість варіацій та без потреби моделювання кожної опції вручну з нуля. За допомогою організації всіх компонентів за категоріями, ми даємо користувачам можливість кастомізувати будинки.
Технічну реалізацію проєкту взяла на себе команда бюро Entire Framework. Вони відповідали за дизайн сайту, інтерфейс конструктора, backend (Node.js) і frontend (Vue, Nuxt) розробку, а також інтегрували в сайт партнерські продукти (Shapediver, Queue-Fair) та сервіси (Google Maps та ін.).
Найбільш обʼємною та порівняно складною частиною проєкту було створення правильної backend-архітектури: завдяки їй конфігуратор для кожної з наступних областей можна було швидко та комфортно підлаштовувати, а система могла масштабуватися. Наступною за складністю була обробка усієї можливої умовної логіки кроків: те, що обрано на поточному кроці конструктора, може вплинути на наступні – обмежити або розширити їх. Ці блоки зайняли найбільше часу. Побудова кроків мала бути загорнута в реактивну frontend-оболонку, щоб користувачу не доводилося чекати на оновлення елементів чи сторінок.
Entire Framework вперше працювали з обробкою параметричної 3D-моделі та логікою обмежень кроків конфігуратора. 3D моделер створював параметричні моделі будинків, які потім завантажувалися у частину двигуна проєкту – продукт Shapediver, та за допомогою backend-частини поєднувалися з інтерфейсом. Під час взаємодії з інтерфейсом конструктора, користувач «створює» власні дані, а онлайн-конструктор зберігає та доповнює їх візуальними компонентами (аксонометрія будинків). Наприкінці процесу ці дані передаються назад у проєкт, створений Славою, щоб згенерувати PDF-інструкцію.
Скориставшись конструктором RE:Ukraine Villages, користувач отримує рекомендації з відбудови чи будівництва житла в традиційному для свого регіону стилі. Це pdf-файл з ізометрією, планами, кресленнями, розгортками фасадів і технічним описом. Альбом також містить рекомендації з матеріалів, необхідних для оздоблення.
Кожна родина має своє бачення власного дому та розраховує на певний бюджет. При розробці ми врахували різні потреби власників: онлайн-конструктор містить найбільш типовий для регіону декор і передбачає різноманіття варіантів. Рішення є гнучким відповідно до доступних ресурсів і можливостей.
Наші дослідження не оминули й головний символ українського села – лавочку біля воріт. Колекцію найбільш популярних моделей можна знайти в альбомі типових рішень Київської області, який ми додаємо до готової інструкції, сформованої у конструкторі.