UA | ENG
На початку 2024 року наші дослідження дісталися українського Півдня – історично мультикультурного регіону. Ми вивчали особливості місцевої архітектури переважно онлайн та з відкритих джерел. Через близькість до фронту експедиції були небезпечними – а ті кілька поїздок, які нам вдалося організувати, не принесли бажаних результатів: руйнування будинків були значними, села подекуди знищені вщент. Проте, окрім наших традиційних пошуків на сайтах нерухомості та Google Street View, нам вдалося зібрати чимало живих історій та спогадів із сімейних архівів наших знайомих. Великий внесок у базу фотографій «Батьківська хата» зробив волонтерський проєкт Old Khata Project.
Історія Миколаївщини зберігає сліди грецьких поселень, які існували тут ще у VI столітті до нашої ери. Їхній культурний вплив, посилений особливостями місцевого клімату, простежується в архітектурі сільських будинків й дотепер. Дерев’яні будинки в області практично відсутні – в першу чергу, через відсутність матеріалу та теплий клімат. Втім, деревину використовували для декоративного оздоблення фронтонів. Місцеві будинки багаті на декор та плавні лінії. Грецькі мотиви можна впізнати в колонах з канелюрами, а також поширених кутових елементах, які перегукуються з доричним ордером загалом.
У цій місцевості ми вперше зустріли та додали у конструктор новий характерний матеріал для оздоблення та декору – ліпнину. Ліпних елементів тут вдвічі-втричі більше, ніж цегляних, що знайшло відображення в доступних для вибору опціях конструктора. Цеглу зазвичай не фарбують, втім, прикрашені ліпниною будинки часто бувають блакитних чи сірих відтінків, з білим декором.