UA | ENG

 
 
 
 
 

Під час повномасштабної війни все більше людей відкриває Полтаву як туристичний напрям – і команда бюро не стала винятком. У листопаді 2023 та червні 2024 ми здійснили дві дводенні експедиції в цю область – ці подорожі стали для нас водночас роботою та відпусткою. Список сіл нам надали дослідники, відповідно до нього ми розробили маршрут.

 
 
 
 

Типологія будинку Полтавщини є продовженням та модернізацією історичної української хати. Наочним прикладом є форма даху, яка від солом’яної стріхи еволюціонувала лише матеріалом покриття, зберігши свою впізнавану форму. Одна з основних характерних особливостей Полтавщини – повсюдне використання плитки. Нею декорують кути будинків, прикрашають карнизи та опоряджують фасади. В оздобленні вільно застосовують та поєднують між собою різні матеріали: в онлайн-конструкторі можна обрати тинькування, плитки, цеглу. На Полтавщині ці матеріали декору часто поєднують з дерев’яними віконними обрамленнями, й фарбують у зелений, блакитний та червоно-коричневі відтінки.

 
 
 
 

Також нам в око впало розмаїття димарів, часто прикрашених декоративною оцинковкою, та прикрашені гребенями дахи. Під час подорожей ми випадково зустріли жінку, яка розповіла про місцевого чоловіка, який виготовляв такі димарі й прикраси до них; вона показала нам його будинок. 

 
 
 
 

Дослідження сільської архітектури Полтавщини стало для нас й можливістю віддати шану видатному українському художнику, архітектору, графіку, основоположнику національної професійної університетської архітектурної та художньої освіти Василю Кричевському. Творець українського архітектурного модерну жив і працював в цій області. Для його стилю характерні геометричні п’ятикутні форми – які, на наш погляд, перегукуються з характерною трапецієвидною формою вікон місцевих будинків.