UA | ENG
На півночі Волинська область межує з Польщею та Білоруссю, тому в прикордонній смузі діє особливий пропускний режим. Ця місцевість виявилась справжнім скарбом для дослідників – у тутешніх селах, віддалених від обласних центрів, збереглося чимало автентичних хат із характерним декором. Всього в області за три дні ми відвідали близько 30 сіл та зробили понад 1000 фотографій.
В архітектурі сіл Волині простежуються риси, характерні для північних регіонів України, – насамеред повсюдне використання дерева, характерне для лісистої місцевості. Більшість будинків або побудована з бруса, у зрубній техніці, або оздоблена дерев’яними планками, – цегляні трапляються рідше. Вперше ми додали дерев’яні планки в конструктор після дослідження Чернігівщини, що наштовхує на думку про спільний етнографічний контекст регіону. Для онлайн-конструктора ми обрали три типи характерних патернів опорядження дерев’яними планками: горизонтальний, вертикальний та ялинкою. Фронтони також оздоблюють фігурними декоративними планками.
Елементами оздоблення виступають віконні обрамлення, часто лаконічні, карнизи та кути будинків, які прикрашають різьбленням із геометричними візерунками: ромбами, колами, лініями, сердечками та квітковими мотивами. На півночі області частіше зустрічаються віконниці, що додатково захищають будівлю від протягів та втрати тепла. Переважна більшість дахів захищена й укріплення піддашшями, також їх оздоблюють прикарнизними дошками. Фронтони будівель прикрашають піками, а на горищах часто розміщують символічне сонечко.
Колірні комбінації, характерні для будинків області, варіюються від традиційних – білого, натурального кольору деревини та блакитного – до яскравих жовтого, червоного й зеленого.